WYN Kinesisk Medicin Vårdcentral AB
556934-7056Aktiebolagreg. 2013
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 424 tkr
Resultat efter fin. poster
20 tkr
Soliditet
48 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Ringvägen 137 Nb, 116 61 Stockholm
Postadress
Ringvägen 137 Nb, 116 61 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är traditionella kinesiska medicin behandlingar och metoder, diagnos, akupunktur, tui-na massage, skönhetsbehandlingar samt import av örtmediciner och hälsoprodukter för att använda i samband med behandlingar och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2015 | 1 880 tkr | 437 tkr | – |
| 2016 | 1 188 tkr | 680 tkr | – |
| 2017 | 1 376 tkr | 193 tkr | – |
| 2018 | 1 449 tkr | 65 tkr | 2 627 tkr |
| 2019 | 1 651 tkr | 123 tkr | 2 690 tkr |
| 2020 | 1 317 tkr | 231 tkr | 2 822 tkr |
| 2021 | 1 077 tkr | 161 tkr | 2 977 tkr |
| 2022 | 1 455 tkr | −896 tkr | 2 423 tkr |
| 2023 | 1 384 tkr | −126 tkr | 2 297 tkr |
| 2024 | 1 281 tkr | −307 tkr | 1 989 tkr |
| 2025 | 1 424 tkr | 20 tkr | 2 009 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 48,2 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal 1,4 % – branschmedian 21,1 %
Omsättningstillväxt 11,2 % – branschmedian −2 %
Median för 17252 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* | 2015* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 424 | 1 281 | 1 384 | 1 455 | 1 077 | 1 317 | 1 651 | 1 449 | 1 376 | 1 188 | 1 880 |
| Övriga rörelseintäkter | −4 | −4 | 2 | 0 | 106 | 200 | 84 | 0 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 421 | 1 276 | 1 386 | 1 455 | 1 184 | 1 517 | 1 735 | 1 449 | – | – | – |
| Handelsvaror | 172 | 209 | 230 | 226 | 43 | 150 | 177 | 109 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 535 | 566 | 543 | 483 | 488 | 742 | 863 | 520 | – | – | – |
| Personalkostnader | 445 | 517 | 672 | 750 | 476 | 395 | 573 | 755 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 254 | 254 | 15 | 493 | 15 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 405 | 1 545 | 1 461 | 1 951 | 1 022 | 1 287 | 1 613 | 1 385 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 16 | −268 | −74 | −496 | 162 | 231 | 123 | 65 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 4 | 20 | 21 | 1 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 59 | 72 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Finansiella poster | 4 | −39 | −52 | −400 | −1 | 0 | −0 | −0 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 20 | −307 | −126 | −896 | 161 | 231 | 123 | 65 | 193 | 680 | 437 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 342 | 39 | −60 | −36 | 0 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 20 | −307 | −126 | −554 | 200 | 171 | 86 | 65 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 45 | 39 | 23 | 17 | – | – | – |
| Årets resultat | 20 | −307 | −126 | −554 | 155 | 132 | 63 | 47 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* | 2015* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 1 433 | 1 672 | 1 911 | 1 911 | – | – | – | – | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 222 | 237 | 252 | 267 | 281 | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 1 306 | 1 306 | 1 306 | 1 306 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 656 | 1 909 | 2 163 | 2 178 | 1 587 | 1 306 | 1 306 | 1 306 | – | – | – |
| Varulager | 616 | 629 | 676 | 725 | 11 | 11 | 44 | 102 | – | – | – |
| Kundfordringar | 1 | 0 | 0 | 1 | 6 | 2 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 238 | 264 | 266 | 260 | 618 | 540 | 404 | 226 | – | – | – |
| Kassa och bank | 1 660 | 1 719 | 1 727 | 1 590 | 1 284 | 1 784 | 1 577 | 1 382 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 514 | 2 613 | 2 669 | 2 575 | 1 914 | 2 336 | 2 025 | 1 710 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 4 170 | 4 522 | 4 833 | 4 753 | 3 501 | 3 642 | 3 330 | 3 016 | – | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 1 939 | 2 247 | 2 373 | 2 927 | 2 772 | 2 577 | 2 577 | 2 530 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 959 | 1 939 | 2 247 | 2 373 | 2 927 | 2 772 | 2 640 | 2 577 | – | – | – |
| Eget kapital | 2 009 | 1 989 | 2 297 | 2 423 | 2 977 | 2 822 | 2 690 | 2 627 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 342 | 381 | 321 | 284 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | 0 | 285 | 29 | 0 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 161 | 2 533 | 2 536 | 2 330 | 183 | 439 | 320 | 104 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 170 | 4 522 | 4 833 | 4 753 | 3 501 | 3 642 | 3 330 | 3 016 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* | 2015* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 48,2 % | 44 % | 47,5 % | 51 % | 92,8 % | 85,8 % | 88,4 % | 94,6 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 88 % | 78 % | 79 % | 79 % | 1 041 % | 530 % | 620 % | 1 540 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 1,1 % | −21 % | −5,4 % | −34,1 % | 15 % | 17,5 % | 7,4 % | 4,5 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 1,4 % | −24 % | −9,1 % | −61,6 % | 15 % | 17,5 % | 7,4 % | 4,5 % | 14 % | 57,2 % | 23,2 % |
| Omsättningstillväxt | 11,2 % | −7,4 % | −4,9 % | 35,1 % | −18,2 % | −20,2 % | 13,9 % | 5,3 % | 15,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 1 % | −15,5 % | −5,5 % | −22,9 % | 5,2 % | 4,7 % | 2,3 % | 1,8 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 424 tkr | 1 281 tkr | 692 tkr | 728 tkr | 539 tkr | 659 tkr | 826 tkr | 725 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 20 tkr | −307 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 20 tkr | −307 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 307 tkr | 126 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −307 tkr | −126 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 009 tkr | 1 989 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 20 tkr | −307 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 222 tkr | 237 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 296 tkr | 296 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 74 tkr | 59 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 15 tkr | 15 tkr |
| Forslag disposition | 1 959 tkr | 1 939 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 959 tkr | 1 939 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 22 tkr |
| Goodwill | 1 433 tkr | 1 672 tkr |
| Goodwill anskaffningsvarden | 2 389 tkr | 2 389 tkr |
| Goodwill avskrivningar | 956 tkr | 717 tkr |
| Goodwill forandring avskrivningar arets avskrivningar | 239 tkr | 239 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 616 tkr | 629 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 237 tkr | 242 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 2 141 tkr | 2 513 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 20 tkr | 20 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
WYN Kinesisk Medicin Vårdcentral ABHuvudarbetsställe
Ringvägen 137 Nb, 116 61 Stockholm
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556934-7056
Registreringsdatum
17 juni 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.960 – Traditionell, komplementär och alternativ medicin
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.