Xavi Venture AB
556857-1383Aktiebolagreg. 2011
Täby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
370 tkr
Resultat efter fin. poster
−274 tkr
Soliditet
89 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Flaggvägen 17, 183 52 Täby
Postadress
c/o Holmertz, Flaggvägen 17, 183 52 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva rådgivning avseende affärsutveckling, finansiering samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 820 tkr | 149 tkr | – |
| 2017 | 650 tkr | 130 tkr | – |
| 2018 | 725 tkr | 264 tkr | 248 tkr |
| 2019 | 1 080 tkr | 217 tkr | 225 tkr |
| 2020 | 890 tkr | 109 tkr | 302 tkr |
| 2021 | 400 tkr | 1 314 tkr | 1 428 tkr |
| 2022 | 390 tkr | −592 tkr | 949 tkr |
| 2023 | 380 tkr | 89 tkr | 1 038 tkr |
| 2024 | 345 tkr | −182 tkr | 857 tkr |
| 2025 | 370 tkr | −274 tkr | 522 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 89,5 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal −74,1 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 7,2 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 370 | 345 | 380 | 390 | 400 | 890 | 1 080 | 725 | 650 | 820 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 18 | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 370 | 345 | 380 | 390 | 418 | 890 | 1 080 | 725 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 80 | 90 | 142 | 160 | 99 | 167 | 108 | 114 | – | – |
| Personalkostnader | 295 | 448 | 149 | 821 | 403 | 842 | 754 | 346 | – | – |
| Rörelsekostnader | 375 | 537 | 292 | 982 | 502 | 1 009 | 862 | 460 | – | – |
| Rörelseresultat | −5 | −192 | 88 | −592 | −85 | −119 | 218 | 265 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 6 | 11 | 1 | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | – | – |
| Finansiella poster | −269 | 11 | 1 | −0 | 1 398 | – | −0 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −274 | −182 | 89 | −592 | 1 314 | 109 | 217 | 264 | 130 | 149 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 113 | −113 | 152 | −54 | −65 | – | – |
| Resultat före skatt | −274 | −182 | 90 | −479 | 1 200 | 261 | 163 | 199 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 75 | 11 | 36 | 44 | – | – |
| Årets resultat | −274 | −182 | 90 | −479 | 1 125 | 250 | 127 | 155 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 158 | 429 | 229 | 170 | 20 | 200 | 307 | 287 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 158 | 429 | 229 | 170 | 20 | 200 | 307 | 287 | – | – |
| Kundfordringar | 75 | – | 0 | 75 | 0 | 75 | 113 | 88 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 170 | 96 | 223 | 104 | 0 | 93 | 113 | 88 | – | – |
| Kassa och bank | 256 | 388 | 633 | 770 | 1 569 | 33 | 70 | 39 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 425 | 484 | 856 | 874 | 1 569 | 127 | 183 | 127 | – | – |
| Summa tillgångar | 584 | 913 | 1 085 | 1 044 | 1 589 | 326 | 490 | 414 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 747 | 899 | 899 | 1 378 | 252 | 3 | 48 | 44 | – | – |
| Fritt eget kapital | 472 | 807 | 988 | 899 | 1 378 | 252 | 175 | 198 | – | – |
| Eget kapital | 522 | 857 | 1 038 | 949 | 1 428 | 302 | 225 | 248 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 113 | 0 | 152 | 98 | – | – |
| Leverantörsskulder | 8 | 0 | 16 | 11 | – | – | 0 | 5 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 28 | 0 | 12 | 11 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 61 | 56 | 47 | 95 | 48 | 24 | 113 | 68 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 584 | 913 | 1 085 | 1 044 | 1 589 | 326 | 490 | 414 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 60 | – | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 89,5 % | 93,9 % | 95,7 % | 90,9 % | 95,5 % | 92,7 % | 70,5 % | 78,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 693 % | 861 % | 1 839 % | 919 % | 3 244 % | 529 % | 162 % | 187 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −1,4 % | −55,8 % | 23,2 % | −151,7 % | −21,1 % | −13,4 % | 20,2 % | 36,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | −74,1 % | −52,8 % | 23,4 % | −151,8 % | 328,5 % | 12,3 % | 20,1 % | 36,4 % | 20 % | 18,2 % |
| Omsättningstillväxt | 7,2 % | −9,2 % | −2,6 % | −2,5 % | −55,1 % | −17,6 % | 49 % | 11,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −52,6 % | −21,2 % | 8,6 % | −50,4 % | 78,8 % | 82,6 % | 56,4 % | 62,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 370 tkr | 345 tkr | 380 tkr | 390 tkr | 400 tkr | 890 tkr | 1 080 tkr | 725 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 158 tkr | 429 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 433 tkr | 429 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 4 tkr | 250 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 275 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | 275 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | −274 tkr | −92 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −274 tkr | −182 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 92 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −92 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 60 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 522 tkr | 857 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −274 tkr | −182 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 60 tkr | – |
| Forslag disposition | 472 tkr | 807 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 472 tkr | 747 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 4 tkr | 15 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 275 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 91 tkr | 81 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 54 tkr | 56 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 juli 2019 – 30 juni 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 juli 2018 – 30 juni 2019 · Inlämnad –
Xavi Venture ABHuvudarbetsställe
Flaggvägen 17, 183 52 Täby
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556857-1383
Registreringsdatum
27 juni 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Täby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.