XComp AB
556734-0954Aktiebolagreg. 2007
Västervik, Kalmar län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
280 tkr
Resultat efter fin. poster
−88 tkr
Soliditet
77 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Markörgatan 5 B, 593 51 Västervik
Postadress
Markörgatan 5 B, 593 51 Västervik
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva uppdrags- verksamhet inom utbildning, reparation och tillverkning av kompositprodukter samt förvaltning av värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 326 tkr | −72 tkr | – |
| 2020 | 363 tkr | 12 tkr | – |
| 2021 | 653 tkr | 101 tkr | 163 tkr |
| 2022 | 707 tkr | 10 tkr | 171 tkr |
| 2023 | 419 tkr | −79 tkr | 92 tkr |
| 2024 | 524 tkr | 56 tkr | 148 tkr |
| 2025 | 280 tkr | −88 tkr | 59 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 77,1 % – branschmedian 60,9 %
Vinstmarginal −31,6 % – branschmedian 9,5 %
Omsättningstillväxt −46,6 % – branschmedian 0,4 %
Median för 2890 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 280 | 524 | 419 | 707 | 653 | 363 | 326 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 2 | 0 | 1 | 9 | – | – |
| Rörelseintäkter | 280 | 525 | 419 | 708 | 662 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 145 | 190 | 150 | 217 | 243 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 154 | 185 | 198 | 241 | 193 | – | – |
| Personalkostnader | 59 | 81 | 135 | 230 | 120 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 10 | 14 | 14 | 9 | 5 | – | – |
| Rörelsekostnader | 368 | 469 | 497 | 697 | 561 | – | – |
| Rörelseresultat | −88 | 56 | −78 | 11 | 101 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | −0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −0 | −0 | −1 | −1 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −88 | 56 | −79 | 10 | 101 | 12 | −72 |
| Resultat före skatt | −88 | 56 | −79 | 10 | 101 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 2 | 1 | – | – |
| Årets resultat | −88 | 56 | −79 | 8 | 100 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 14 | 23 | 37 | 50 | 15 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 14 | 23 | 37 | 50 | 15 | – | – |
| Varulager | 11 | 9 | 21 | 6 | 8 | – | – |
| Kundfordringar | 21 | 1 | 38 | 69 | 22 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 32 | 13 | 38 | 74 | 30 | – | – |
| Kassa och bank | 21 | 160 | 35 | 143 | 161 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 64 | 181 | 94 | 223 | 199 | – | – |
| Summa tillgångar | 77 | 204 | 131 | 274 | 213 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 48 | −8 | 71 | 63 | −38 | – | – |
| Fritt eget kapital | −41 | 48 | −8 | 71 | 63 | – | – |
| Eget kapital | 59 | 148 | 92 | 171 | 163 | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 | 3 | 24 | 40 | 20 | – | – |
| Leverantörsskulder | 6 | 13 | 4 | 30 | 1 | – | – |
| Skatteskulder | 3 | 4 | 1 | 3 | 1 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 17 | 53 | 15 | 62 | 30 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 77 | 204 | 131 | 274 | 213 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 77,1 % | 72,2 % | 70 % | 62,4 % | 76,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 319 % | 323 % | 476 % | 347 % | 625 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −31,6 % | 10,7 % | −18,7 % | 1,6 % | 15,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | −31,6 % | 10,7 % | −18,9 % | 1,5 % | 15,5 % | 3,2 % | −22 % |
| Omsättningstillväxt | −46,6 % | 25,1 % | −40,8 % | 8,4 % | 80 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −148,6 % | 37,9 % | −86,1 % | 4,7 % | 61,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 280 tkr | 524 tkr | 419 tkr | 707 tkr | 653 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −88 tkr | 56 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −88 tkr | 56 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −56 tkr | 79 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 56 tkr | −79 tkr |
| Forslag disposition | −41 tkr | 48 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −41 tkr | 48 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 5 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 14 tkr | 23 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 378 tkr | 378 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 365 tkr | 355 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 10 tkr | 14 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 11 tkr | 9 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 11 tkr | 6 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 446 | 30 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 1 tkr | 3 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 7 tkr | 7 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
XComp ABHuvudarbetsställe
Markörgatan 5 B, 593 51 Västervik
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556734-0954
Registreringsdatum
3 juli 2007
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västervik, Kalmar län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 33.150 – Reparation och underhåll av civila fartyg och båtar
- SNI 47.789 – Övrig specialiserad detaljhandel
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.