Yakoyak AB
556587-9557Aktiebolagreg. 2000
Sysslebäck, Värmlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
254 tkr
Resultat efter fin. poster
58 tkr
Soliditet
49 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Långavägen 5, 680 60 Sysslebäck
Postadress
Långavägen 5, 680 60 Sysslebäck
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall driva detaljhandel inom sport, konfektion och inredning, att importera, producera och sälja varor till sport, konfektion och inredeningshandeln, att utveckla, producera och sälja tjänster och produkter inom turistnäringen och friskvård, att äga, driva och förvalta turistanläggningar och bedriva förekommande verksamheter inom turistnäringen, att äga, renovera, förvalta och hyra ut fastigheter, att producera och sälja text och bildmaterial, att förvalta och handla med värdepapper, uthyrning av arbetskraft och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 230 tkr | 145 tkr | – |
| 2017 | 137 tkr | −32 tkr | – |
| 2018 | 71 tkr | −73 tkr | 623 tkr |
| 2019 | 72 tkr | −81 tkr | 542 tkr |
| 2020 | 92 tkr | −62 tkr | 480 tkr |
| 2021 | 98 tkr | −43 tkr | 438 tkr |
| 2022 | 68 tkr | −92 tkr | 345 tkr |
| 2023 | 205 tkr | 18 tkr | 363 tkr |
| 2024 | 198 tkr | 11 tkr | 375 tkr |
| 2025 | 254 tkr | 58 tkr | 433 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 49,5 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal 22,8 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt 28,3 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18828 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 254 | 198 | 205 | 68 | 98 | 92 | 72 | 71 | 137 | 230 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 1 | 9 | 1 | 1 | – | 0 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 255 | 199 | 214 | 69 | 99 | 92 | 72 | 71 | – | – |
| Handelsvaror | 5 | 5 | 10 | 17 | 18 | 11 | 11 | 1 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 109 | 98 | 117 | 110 | 96 | 73 | 112 | 116 | – | – |
| Personalkostnader | 81 | 81 | 62 | 27 | 23 | 43 | 20 | 24 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 17 | 17 | 17 | 17 | 17 | 17 | 17 | 7 | – | – |
| Rörelsekostnader | 211 | 201 | 205 | 171 | 155 | 144 | 161 | 148 | – | – |
| Rörelseresultat | 44 | −2 | 9 | −102 | −55 | −52 | −89 | −77 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | – | – |
| Finansiella poster | 14 | 13 | 9 | 10 | 13 | −10 | 8 | 4 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 58 | 11 | 18 | −92 | −43 | −62 | −81 | −73 | −32 | 145 |
| Resultat före skatt | 58 | 11 | 18 | −92 | −43 | −62 | −81 | −73 | – | – |
| Årets resultat | 58 | 11 | 18 | −92 | −43 | −62 | −81 | −76 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 377 | 394 | 411 | 428 | 445 | 462 | 479 | 398 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 264 | 264 | 264 | 264 | 264 | 264 | 264 | 271 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 640 | 658 | 675 | 692 | 709 | 726 | 743 | 669 | – | – |
| Varulager | 52 | 45 | 46 | 51 | 50 | 50 | 47 | 49 | – | – |
| Kundfordringar | 9 | 12 | 3 | 0 | 12 | 7 | 2 | 5 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 47 | 44 | 33 | 38 | 36 | 35 | 36 | 33 | – | – |
| Kassa och bank | 136 | 81 | 64 | 43 | 116 | 142 | 186 | 313 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 235 | 171 | 143 | 131 | 202 | 226 | 270 | 395 | – | – |
| Summa tillgångar | 876 | 828 | 817 | 823 | 911 | 952 | 1 013 | 1 064 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 255 | 243 | 225 | 318 | 360 | 422 | 503 | 580 | – | – |
| Fritt eget kapital | 313 | 255 | 243 | 225 | 318 | 360 | 422 | 503 | – | – |
| Eget kapital | 433 | 375 | 363 | 345 | 438 | 480 | 542 | 623 | – | – |
| Långfristiga skulder | 392 | 392 | 392 | 392 | 392 | 392 | 392 | 392 | – | – |
| Leverantörsskulder | 4 | 4 | 7 | 15 | 11 | 5 | 23 | 1 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 51 | 62 | 62 | 86 | 82 | 80 | 79 | 50 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 876 | 828 | 817 | 823 | 911 | 952 | 1 013 | 1 064 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 49,5 % | 45,3 % | 44,5 % | 41,9 % | 48 % | 50,4 % | 53,5 % | 58,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 358 % | 203 % | 156 % | 93 % | 185 % | 220 % | 280 % | 698 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 17,4 % | −1 % | 4,3 % | −150,4 % | −56,6 % | −56,5 % | −123,4 % | −108,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | 22,8 % | 5,6 % | 8,8 % | −135,3 % | −43,9 % | −67,4 % | −112,5 % | −102,8 % | −23,4 % | 63 % |
| Omsättningstillväxt | 28,3 % | −3,4 % | 201,5 % | −30,6 % | 6,5 % | 27,8 % | 1,4 % | −48,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 13,5 % | 3 % | 5 % | −26,8 % | −9,7 % | −12,9 % | −15 % | −12,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 127 tkr | 99 tkr | 103 tkr | 34 tkr | 49 tkr | 46 tkr | 36 tkr | 36 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 264 tkr | 264 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 263 tkr | 263 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 58 tkr | 11 tkr |
| Byggnader mark | 347 tkr | 354 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 465 tkr | 465 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 118 tkr | 111 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 7 tkr | 7 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 58 tkr | 11 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −11 tkr | −18 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 11 tkr | 18 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 433 tkr | 375 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 58 tkr | 11 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 313 tkr | 255 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 313 tkr | 255 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 23 tkr | 18 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 29 tkr | 39 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 209 tkr | 209 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 179 tkr | 169 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 10 tkr | 10 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 52 tkr | 45 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 392 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 15 tkr | 15 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 39 tkr | 50 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 392 tkr | 392 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 26 tkr | 25 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 8 tkr | 8 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Yakoyak ABHuvudarbetsställe
Långavägen 5, 680 60 Sysslebäck
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556587-9557
Registreringsdatum
13 mars 2000
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Torsby, Värmlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.491 – Partihandel med sport- och fritidsartiklar
- SNI 47.271 – Detaljhandel med hälsokost
- SNI 58.190 – Annan förlagsverksamhet, utom utgivning av programvara
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-07). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.