YesToLife AB
559291-0144Aktiebolagreg. 2020
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 051 tkr
Resultat efter fin. poster
−25 tkr
Soliditet
48 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Grev Turegatan 21, 114 38 Stockholm
Postadress
c/o House Of Lashes, Grev Turegatan 21, 114 38 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva verksamhet inom skönhetsvård, marknadsföring, media och kommunikation.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 424 tkr | −9 tkr | 16 tkr |
| 2022 | 694 tkr | 39 tkr | 47 tkr |
| 2023 | 836 tkr | 16 tkr | 59 tkr |
| 2024 | 1 015 tkr | 48 tkr | 95 tkr |
| 2025 | 1 051 tkr | −25 tkr | 70 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 47,7 % – branschmedian 56,1 %
Vinstmarginal −2,4 % – branschmedian 4,3 %
Omsättningstillväxt 3,6 % – branschmedian 2 %
Median för 10736 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 051 | 1 015 | 836 | 694 | 424 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 23 | 3 | 23 | – |
| Rörelseintäkter | 1 051 | 1 037 | 838 | 717 | 424 |
| Råvaror och förnödenheter | 164 | 155 | 90 | 90 | 113 |
| Övriga externa kostnader | 352 | 311 | 315 | 197 | 143 |
| Personalkostnader | 554 | 517 | 415 | 390 | 176 |
| Av- och nedskrivningar | 5 | 5 | 3 | 1 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 076 | 989 | 822 | 679 | 432 |
| Rörelseresultat | −24 | 49 | 16 | 39 | −9 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −0 | −0 | −0 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −25 | 48 | 16 | 39 | −9 |
| Resultat före skatt | −25 | 48 | 16 | 39 | −9 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 12 | 4 | 8 | – |
| Årets resultat | −25 | 36 | 12 | 31 | −9 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 15 | 20 | 26 | 24 | – |
| Anläggningstillgångar | 15 | 20 | 26 | 24 | – |
| Kundfordringar | 0 | 18 | 14 | 8 | 2 |
| Kortfristiga fordringar | 18 | 28 | 24 | 13 | 6 |
| Kassa och bank | 114 | 114 | 80 | 94 | 49 |
| Omsättningstillgångar | 132 | 142 | 103 | 107 | 55 |
| Summa tillgångar | 148 | 163 | 129 | 131 | 55 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 70 | 34 | 22 | −9 | – |
| Fritt eget kapital | 45 | 70 | 34 | 22 | −9 |
| Eget kapital | 70 | 95 | 59 | 47 | 16 |
| Leverantörsskulder | 18 | 4 | 11 | 9 | 23 |
| Skatteskulder | 0 | 9 | 12 | 8 | – |
| Kortfristiga skulder | 77 | 68 | 70 | 83 | 39 |
| Summa eget kapital och skulder | 148 | 163 | 129 | 131 | 55 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 47,7 % | 58,4 % | 45,8 % | 36,3 % | 29,9 % |
| Kassalikviditet | 171 % | 210 % | 148 % | 128 % | 143 % |
| Rörelsemarginal | −2,3 % | 4,8 % | 1,9 % | 5,6 % | −2 % |
| Vinstmarginal | −2,4 % | 4,8 % | 1,9 % | 5,6 % | −2 % |
| Omsättningstillväxt | 3,6 % | 21,4 % | 20,4 % | 63,7 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −35,1 % | 37,9 % | 19,6 % | 65,3 % | −51,9 % |
| Omsättning per anställd | 526 tkr | 507 tkr | 418 tkr | 347 tkr | 424 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (14)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −25 tkr | 36 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −25 tkr | 36 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −36 tkr | −12 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 36 tkr | 12 tkr |
| Forskott fran kunder | 4 tkr | 2 tkr |
| Forslag disposition | 45 tkr | 70 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 45 tkr | 70 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 14 tkr | 10 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 15 tkr | 20 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 26 tkr | 26 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 11 tkr | 6 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 5 tkr | 5 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 4 tkr | 1 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 55 tkr | 54 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 16 dec. 2020 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
YesToLife ABHuvudarbetsställe
Grev Turegatan 21, 114 38 Stockholm
Frisör & skönhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559291-0144
Registreringsdatum
16 december 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Frisör & skönhet
- SNI 96.220 – Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
- SNI 47.122 – Övrig detaljhandel med brett sortiment
- SNI 58.190 – Annan förlagsverksamhet, utom utgivning av programvara
- SNI 73.111 – Reklambyråverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.