swereg

YH Restaurang i Örnsköldsvik AB

559330-3331Aktiebolagreg. 2021

Restaurang & café
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Örnsköldsvik, Västernorrlands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

3 034 tkr

−11 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

313 tkr

−14 % mot föregående år

Soliditet

48 %

−0,4 p.e. mot föregående år

Anställda

–

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Skogsgatan 31, 891 36 Örnsköldsvik

Postadress

c/o Yaser Cheikh, Skogsgatan 31, 891 36 Örnsköldsvik

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva restaurang verksamhet, snabbmat samt därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20223 103 tkr50 tkr65 tkr
20232 821 tkr332 tkr321 tkr
20243 397 tkr363 tkr608 tkr
20253 034 tkr313 tkr480 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 48 % – branschmedian 42,8 %

Vinstmarginal 10,3 % – branschmedian 2,9 %

Omsättningstillväxt −10,7 % – branschmedian 2,2 %

Median för 15145 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Nettoomsättning3 0343 3972 8213 103
Förändring av lager5–030
Övriga rörelseintäkter41130923038
Rörelseintäkter3 4503 7073 0513 171
Råvaror och förnödenheter1 2071 3221 1191 405
Övriga externa kostnader619654600783
Personalkostnader1 2401 235862827
Av- och nedskrivningar67127127104
Rörelsekostnader3 1333 3382 7083 120
Rörelseresultat31736934251
Ränteintäkter och liknande−200–
Räntekostnader och liknande25111
Finansiella poster−4−5−11−1
Resultat efter finansiella poster31336333250
Resultat före skatt31336333250
Skatt på årets resultat71767511
Årets resultat24228725640

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Immateriella anläggningstillgångar306090120
Materiella anläggningstillgångar227218315298
Anläggningstillgångar257278405418
Varulager35303030
Kundfordringar361517
Kortfristiga fordringar4745034346
Kassa och bank234445402189
Omsättningstillgångar742978476265
Summa tillgångar1 0001 256881683
Aktiekapital25252525
Bundet eget kapital25252525
Balanserat resultat213296400
Fritt eget kapital45558329640
Eget kapital48060832165
Långfristiga skulder157252346426
Leverantörsskulder501784838
Skatteskulder71147731
Kortfristiga skulder362396213192
Summa eget kapital och skulder1 0001 256881683

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022
Medelantal anställda–422
Föreslagen utdelning (tkr)0−30000

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022
Soliditet48 %48,4 %36,5 %9,5 %
Kassalikviditet195 %240 %209 %123 %
Rörelsemarginal10,4 %10,9 %12,1 %1,7 %
Vinstmarginal10,3 %10,7 %11,8 %1,6 %
Omsättningstillväxt−10,7 %20,4 %−9,1 %–
Avkastning på eget kapital50,3 %47,2 %79,8 %61,4 %
Omsättning per anställd–849 tkr1 410 tkr1 552 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (25)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital242 tkr287 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat242 tkr287 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−287 tkr−256 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning287 tkr256 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning370 tkr–
Forslag disposition455 tkr283 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning455 tkr583 tkr
Forslag disposition utdelning annan utdelning–−300 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter15 tkr45 tkr
Goodwill30 tkr60 tkr
Goodwill anskaffningsvarden150 tkr150 tkr
Goodwill avskrivningar120 tkr90 tkr
Goodwill forandring avskrivningar arets avskrivningar30 tkr30 tkr
Inventarier verktyg installationer227 tkr218 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden533 tkr487 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar306 tkr269 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop46 tkr–
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar37 tkr97 tkr
Lager fardiga varor handelsvaror35 tkr30 tkr
Langfristiga skulder forfaller senare5ar–215 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga455 tkr452 tkr
Ovriga kortfristiga skulder170 tkr41 tkr
Ovriga langfristiga skulder–0
Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut157 tkr252 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter71 tkr30 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 11 aug. 2021 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • YH Restaurang i Örnsköldsvik ABHuvudarbetsställe

    Skogsgatan 31, 891 36 Örnsköldsvik

    Restaurang & café

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559330-3331

Registreringsdatum

11 augusti 2021

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Örnsköldsvik, Västernorrlands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Restaurang & café

  • SNI 56.110 – Restaurangverksamhet

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler