Yogalicious AB
556911-3680Aktiebolagreg. 2012
Lidingö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
74 tkr
Resultat efter fin. poster
−155 tkr
Soliditet
74 %
Anställda
–
Yogalicious
yogalicious.com
Adresser
Besöksadress
Norrstigen 44, 181 31 Lidingö
Postadress
c/o Kim Johnsson, Norrstigen 44, 181 31 Lidingö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva verksamhet i form av finansiell rådgivning, konsult- och investeringsverksamhet, yoga- och friskvårdsverksamhet samt äga och förvalta fast och lös egendom samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 195 tkr | −185 tkr | – |
| 2021 | 163 tkr | 2 367 tkr | – |
| 2022 | 159 tkr | 4 009 tkr | 8 998 tkr |
| 2023 | 54 tkr | 431 tkr | 9 429 tkr |
| 2024 | 146 tkr | 12 tkr | 9 440 tkr |
| 2025 | 74 tkr | −155 tkr | 9 286 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 73,7 % – branschmedian 77,2 %
Vinstmarginal −208,8 % – branschmedian 22,1 %
Omsättningstillväxt −49,2 % – branschmedian −1,1 %
Median för 2809 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 74 | 146 | 54 | 159 | 163 | 195 |
| Rörelseintäkter | 74 | 146 | 54 | 159 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 3 | 1 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 71 | 69 | 89 | 1 364 | – | – |
| Personalkostnader | 158 | 65 | 72 | 56 | – | – |
| Rörelsekostnader | 229 | 134 | 164 | 1 421 | – | – |
| Rörelseresultat | −155 | 12 | −110 | −1 262 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 540 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | – | 0 | 283 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 540 | 5 271 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −155 | 12 | 431 | 4 009 | 2 367 | −185 |
| Resultat före skatt | −155 | 12 | 431 | 4 009 | – | – |
| Årets resultat | −155 | 12 | 431 | 4 009 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 12 550 | 12 550 | 12 550 | 12 009 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 12 550 | 12 550 | 12 550 | 12 009 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 54 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 | 0 | 30 | 54 | – | – |
| Kassa och bank | 49 | 202 | 593 | 1 925 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 50 | 202 | 623 | 1 979 | – | – |
| Summa tillgångar | 12 600 | 12 752 | 13 173 | 13 989 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 9 390 | 9 379 | 8 948 | 4 939 | – | – |
| Fritt eget kapital | 9 236 | 9 390 | 9 379 | 8 948 | – | – |
| Eget kapital | 9 286 | 9 440 | 9 429 | 8 998 | – | – |
| Långfristiga skulder | 3 314 | 3 314 | 3 665 | 4 665 | – | – |
| Kortfristiga skulder | – | −3 | 79 | 325 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 12 600 | 12 752 | 13 173 | 13 989 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 73,7 % | 74 % | 71,6 % | 64,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | – | −6 676 % | 786 % | 608 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −208,8 % | 8 % | −203,1 % | −795,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | −208,8 % | 8,2 % | 796,6 % | 2 525,7 % | 1 454,6 % | −94,7 % |
| Omsättningstillväxt | −49,2 % | 170 % | −66 % | −2,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −1,7 % | 0,1 % | 4,6 % | 44,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 5 680 tkr | 5 680 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 5 680 tkr | 5 680 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 6 869 tkr | 6 869 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 6 869 tkr | 6 869 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | −155 tkr | 12 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −155 tkr | 12 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −12 tkr | −431 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 12 tkr | 431 tkr |
| Forslag disposition | 9 236 tkr | 9 390 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 9 236 tkr | 9 390 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 881 | 1 |
| Ovriga kortfristiga skulder | – | −3 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 3 314 tkr | 3 314 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Yogalicious ABHuvudarbetsställe
Norrstigen 44, 181 31 Lidingö
Bank, finans & försäkring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556911-3680
Registreringsdatum
22 november 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Lidingö, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bank, finans & försäkring
- SNI 66.190 – Annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet
- SNI 96.230 – Dagspa, bastu och ångbastu
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.