Zelli of Sweden AB
559040-2888Aktiebolagreg. 2015
Hjo, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 953 tkr
Resultat efter fin. poster
−856 tkr
Soliditet
98 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sveavägen 13, 544 32 Hjo
Postadress
Sveavägen 13, 544 32 Hjo
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet avseende import, export, tillverkning, distribution, försäljning och marknadsföring av accessoarer till barn, män och kvinnor. Bolaget skall även äga, utveckla och förvalta varumärken, såväl egna som licensierade, handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 594 tkr | 452 tkr | – |
| 2018 | 2 713 tkr | 602 tkr | – |
| 2019 | 2 624 tkr | 564 tkr | 1 544 tkr |
| 2020 | 334 tkr | −452 tkr | 1 192 tkr |
| 2021 | 759 tkr | 119 tkr | 1 311 tkr |
| 2022 | 3 952 tkr | 1 089 tkr | 2 223 tkr |
| 2023 | 7 106 tkr | 2 506 tkr | 3 136 tkr |
| 2024 | 5 408 tkr | 870 tkr | 3 783 tkr |
| 2025 | 2 953 tkr | −856 tkr | 3 227 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 97,6 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal −29 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt −45,4 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18828 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 953 | 5 408 | 7 106 | 3 952 | 759 | 334 | 2 624 | 2 713 | 1 594 |
| Förändring av lager | −115 | 267 | 22 | −227 | −133 | 371 | 54 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 8 | 28 | 4 | 2 | 0 | 31 | −3 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 846 | 5 702 | 7 132 | 3 727 | 626 | 737 | 2 675 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 2 455 | 4 394 | 4 188 | 2 348 | 397 | 1 001 | 1 863 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 144 | 340 | 418 | 289 | 86 | 114 | 247 | – | – |
| Personalkostnader | 55 | 108 | 21 | 0 | 21 | 72 | 0 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 43 | 0 | 1 | 0 | 3 | 1 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 698 | 4 843 | 4 628 | 2 637 | 507 | 1 188 | 2 110 | – | – |
| Rörelseresultat | −852 | 859 | 2 505 | 1 089 | 119 | −451 | 564 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 17 | 2 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 5 | 6 | 0 | −0 | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −4 | 11 | 2 | 0 | −0 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −856 | 870 | 2 506 | 1 089 | 119 | −452 | 564 | 602 | 452 |
| Bokslutsdispositioner | 500 | 100 | −600 | – | 0 | 100 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | −356 | 970 | 1 906 | 1 089 | 119 | −352 | 564 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 203 | 393 | 177 | – | 0 | 134 | – | – |
| Årets resultat | −356 | 767 | 1 513 | 912 | 119 | −352 | 430 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 19 | 19 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | – | – | 0 | 19 | 19 | – | – | – | – |
| Varulager | 591 | 706 | 439 | 417 | 644 | 777 | 406 | – | – |
| Kundfordringar | 67 | 599 | 1 478 | 1 071 | 207 | 63 | 342 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 259 | 990 | 1 745 | 1 071 | 207 | 106 | 343 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 1 780 | 1 540 | 900 | 400 | 200 | 200 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 676 | 1 557 | 1 457 | 642 | 280 | 126 | 1 085 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 305 | 4 794 | 4 542 | 2 531 | 1 332 | 1 210 | 1 835 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 305 | 4 794 | 4 542 | 2 550 | 1 351 | 1 210 | 1 835 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 3 533 | 2 966 | 1 573 | 1 261 | 1 142 | 1 494 | 1 064 | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 177 | 3 733 | 3 086 | 2 173 | 1 261 | 1 142 | 1 494 | – | – |
| Eget kapital | 3 227 | 3 783 | 3 136 | 2 223 | 1 311 | 1 192 | 1 544 | – | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 500 | 600 | – | – | 0 | 100 | – | – |
| Långfristiga skulder | 9 | 1 | 91 | 3 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Leverantörsskulder | 54 | 63 | 52 | 99 | 18 | 0 | 106 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 418 | 570 | 177 | – | 0 | 78 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 69 | 510 | 714 | 324 | 39 | 17 | 190 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 305 | 4 794 | 4 542 | 2 550 | 1 351 | 1 210 | 1 835 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | – | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 97,6 % | 87,2 % | 79,5 % | 87,2 % | 97 % | 98,5 % | 88,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 3 931 % | 802 % | 574 % | 653 % | 1 764 % | 2 481 % | 751 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −28,8 % | 15,9 % | 35,3 % | 27,6 % | 15,7 % | −135,2 % | 21,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | −29 % | 16,1 % | 35,3 % | 27,6 % | 15,7 % | −135,3 % | 21,5 % | 22,2 % | 28,4 % |
| Omsättningstillväxt | −45,4 % | −23,9 % | 79,8 % | 420,7 % | 127,3 % | −87,3 % | −3,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −11 % | 20,3 % | 48,3 % | 41 % | 9,1 % | −29,5 % | 27,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 953 tkr | 5 408 tkr | 7 106 tkr | – | – | 334 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −356 tkr | 767 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −356 tkr | 767 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −767 tkr | −1 513 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 767 tkr | 1 513 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | 120 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 500 tkr | 100 tkr |
| Forslag disposition | 3 177 tkr | 3 733 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 177 tkr | 3 733 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 1 | 0 |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 591 tkr | 706 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 193 tkr | 391 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 1 780 tkr | 1 540 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 9 tkr | 23 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 9 tkr | 1 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 500 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 6 tkr | 6 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Zelli of Sweden ABHuvudarbetsställe
Sveavägen 13, 544 32 Hjo
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559040-2888
Registreringsdatum
10 december 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Hjo, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.900 – Icke-specialiserad partihandel
- SNI 47.712 – Detaljhandel via internet eller postorder med kläder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.