swereg

Zeph Production AB

559189-0776Aktiebolagreg. 2019

Kultur & nöje
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Rockneby, Kalmar län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

696 tkr

+6 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

399 tkr

+28 % mot föregående år

Soliditet

87 %

+6,4 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Rösvägen 41, 395 94 Rockneby

Postadress

Rösvägen 41, 395 94 Rockneby

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva musikproduktion, musiker, kommunikation och information såsom hemsidor, video, web mm och därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2020617 tkr241 tkr237 tkr
2021489 tkr220 tkr241 tkr
2022751 tkr453 tkr400 tkr
2023675 tkr397 tkr422 tkr
2024655 tkr312 tkr401 tkr
2025696 tkr399 tkr513 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 87,4 % – branschmedian 72 %

Vinstmarginal 57,3 % – branschmedian 12 %

Omsättningstillväxt 6,3 % – branschmedian −2 %

Median för 7318 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Nettoomsättning696655675751489617
Övriga rörelseintäkter0200––
Rörelseintäkter696657675752489617
Handelsvaror32––––
Övriga externa kostnader226238167250243292
Personalkostnader136556402484
Av- och nedskrivningar5742556––
Övriga rörelsekostnader100311
Rörelsekostnader300348277299268377
Rörelseresultat396309397453221241
Ränteintäkter och liknande330–––
Räntekostnader och liknande000010
Finansiella poster330−0−1−0
Resultat efter finansiella poster399312397453220241
Bokslutsdispositioner−5−84−118−37––
Resultat före skatt394228280416220241
Skatt på årets resultat824958864753
Årets resultat312179222330173187

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Materiella anläggningstillgångar232189257137––
Finansiella anläggningstillgångar1201001001001000
Anläggningstillgångar3522893572371000
Varulager18077––––
Kundfordringar104–0100145
Kortfristiga fordringar1604266516146
Kassa och bank117321276250224190
Omsättningstillgångar457440282315239336
Summa tillgångar808729639552339336
Aktiekapital505050505050
Bundet eget kapital505050505050
Balanserat resultat151172−17921170
Fritt eget kapital463351372350191187
Eget kapital513401422400241237
Obeskattade reserver24323915437––
Leverantörsskulder2020–000
Skatteskulder–037394033
Kortfristiga skulder5289621159999
Summa eget kapital och skulder808729639552339336

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202520242023202220212020
Medelantal anställda111111
Föreslagen utdelning (tkr)200200200200170–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023202220212020
Soliditet87,4 %81 %85,3 %77,9 %70,9 %70,7 %
Kassalikviditet535 %406 %455 %275 %242 %341 %
Rörelsemarginal56,8 %47,2 %58,9 %60,3 %45,3 %39 %
Vinstmarginal57,3 %47,6 %58,8 %60,3 %45 %39,1 %
Omsättningstillväxt6,3 %−3 %−10,1 %53,6 %−20,8 %–
Avkastning på eget kapital60,8 %44,6 %52,5 %82,4 %71,9 %79 %
Omsättning per anställd696 tkr655 tkr675 tkr751 tkr489 tkr617 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (29)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Ackumulerade overavskrivningar78 tkr74 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav120 tkr100 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden120 tkr100 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop20 tkr–
Arets resultat eget kapital312 tkr179 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat312 tkr179 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−179 tkr−222 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning179 tkr222 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning200 tkr200 tkr
Forandring eget kapital totalt513 tkr401 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat312 tkr179 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt utdelning200 tkr200 tkr
Forandring overavskrivningar−5 tkr−9 tkr
Forandring periodiseringsfond0−75 tkr
Forslag disposition463 tkr351 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning263 tkr151 tkr
Inventarier verktyg installationer232 tkr189 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden365 tkr266 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar133 tkr77 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar0174 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop99 tkr123 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar57 tkr42 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar026 tkr
Lager fardiga varor handelsvaror180 tkr77 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga56 tkr42 tkr
Ovriga kortfristiga skulder14 tkr46 tkr
Periodiseringsfonder165 tkr165 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter18 tkr24 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –

  • Zeph Production ABHuvudarbetsställe

    Rösvägen 41, 395 94 Rockneby

    Kultur & nöje

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559189-0776

Registreringsdatum

2 januari 2019

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Kalmar, Kalmar län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Kultur & nöje

  • SNI 90.200 – Scenkonst
  • SNI 62.100 – Dataprogrammering

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler