CHX Consulting AB
556988-6269Aktiebolagreg. 2014
Järfälla, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
1 476 tkr
Resultat efter fin. poster
−216 tkr
Soliditet
90 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Brantvägen 9, 177 40 Järfälla
Postadress
Brantvägen 9, 177 40 Järfälla
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet, produktutveckling, programmering, projektledning och utbildning inom IS och IT- området och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 2 139 tkr | 540 tkr | – |
| 2018 | 2 201 tkr | 478 tkr | – |
| 2019 | 2 012 tkr | 273 tkr | 981 tkr |
| 2020 | 2 384 tkr | 633 tkr | 1 254 tkr |
| 2021 | 1 717 tkr | 166 tkr | 1 351 tkr |
| 2022 | 1 904 tkr | 513 tkr | 1 914 tkr |
| 2023 | 1 549 tkr | 475 tkr | 1 991 tkr |
| 2024 | 1 514 tkr | 434 tkr | 2 036 tkr |
| 2025 | 1 857 tkr | 567 tkr | 2 187 tkr |
| 2026 | 1 476 tkr | −216 tkr | 1 670 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 90,1 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal −14,6 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −20,5 % – branschmedian −1,4 %
Median för 27989 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 476 | 1 857 | 1 514 | 1 549 | 1 904 | 1 717 | 2 384 | 2 012 | 2 201 | 2 139 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 111 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 476 | 1 857 | 1 514 | 1 549 | 1 904 | 1 828 | 2 384 | 2 012 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 11 | 12 | 4 | 2 | 3 | 6 | 6 | 30 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 61 | 159 | 170 | 171 | 113 | 78 | 124 | 76 | – | – |
| Personalkostnader | 1 623 | 1 122 | 908 | 902 | 1 273 | 1 578 | 1 621 | 1 631 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 0 | 3 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 695 | 1 293 | 1 082 | 1 075 | 1 391 | 1 662 | 1 751 | 1 737 | – | – |
| Rörelseresultat | −219 | 564 | 431 | 474 | 513 | 166 | 633 | 275 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 3 | 4 | 3 | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | – | – | – | – | 0 | 0 | 2 | – | – |
| Finansiella poster | 3 | 4 | 3 | 1 | – | 0 | −0 | −2 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −216 | 567 | 434 | 475 | 513 | 166 | 633 | 273 | 478 | 540 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 200 | −42 | −158 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | −216 | 567 | 434 | 475 | 713 | 124 | 475 | 273 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 116 | 89 | 98 | 149 | 27 | 102 | 61 | – | – |
| Årets resultat | −216 | 451 | 345 | 377 | 564 | 97 | 373 | 212 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 780 | 714 | 642 | 570 | 498 | 420 | 354 | 282 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 780 | 714 | 642 | 570 | 498 | 420 | 354 | 282 | – | – |
| Kundfordringar | 350 | 703 | 569 | 532 | 479 | 794 | 724 | 627 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 551 | 880 | 741 | 762 | 677 | 999 | 1 025 | 901 | – | – |
| Kassa och bank | 524 | 882 | 851 | 910 | 913 | 406 | 418 | 123 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 075 | 1 762 | 1 592 | 1 672 | 1 589 | 1 405 | 1 443 | 1 024 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 855 | 2 476 | 2 234 | 2 242 | 2 087 | 1 825 | 1 797 | 1 306 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 837 | 1 686 | 1 641 | 1 564 | 1 301 | 1 204 | 831 | 718 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 620 | 2 137 | 1 986 | 1 941 | 1 864 | 1 301 | 1 204 | 931 | – | – |
| Eget kapital | 1 670 | 2 187 | 2 036 | 1 991 | 1 914 | 1 351 | 1 254 | 981 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | 0 | 200 | 158 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | 39 | 25 | 20 | 54 | 34 | 39 | 36 | 74 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 185 | 289 | 198 | 251 | 173 | 274 | 385 | 325 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 855 | 2 476 | 2 234 | 2 242 | 2 087 | 1 825 | 1 797 | 1 306 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 300 | 300 | 300 | 300 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 90,1 % | 88,3 % | 91,1 % | 88,8 % | 91,7 % | 82,7 % | 76,7 % | 75,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 582 % | 609 % | 804 % | 666 % | 919 % | 512 % | 374 % | 315 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −14,8 % | 30,3 % | 28,5 % | 30,6 % | 26,9 % | 9,7 % | 26,6 % | 13,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | −14,6 % | 30,5 % | 28,7 % | 30,7 % | 26,9 % | 9,7 % | 26,6 % | 13,6 % | 21,7 % | 25,3 % |
| Omsättningstillväxt | −20,5 % | 22,7 % | −2,3 % | −18,6 % | 10,9 % | −28 % | 18,5 % | −8,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −12,9 % | 20,6 % | 16,9 % | 18,9 % | 29,5 % | 7,2 % | 29,8 % | 21,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 738 tkr | 1 857 tkr | 1 514 tkr | 1 549 tkr | 1 904 tkr | 859 tkr | 1 192 tkr | 1 006 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (15)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 780 tkr | 714 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −216 tkr | 451 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −216 tkr | 451 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −451 tkr | −345 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 451 tkr | 345 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 300 tkr | 300 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 670 tkr | 2 187 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −216 tkr | 451 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 300 tkr | 300 tkr |
| Forslag disposition | 1 620 tkr | 2 137 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 620 tkr | 1 837 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 201 tkr | 177 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 145 tkr | 265 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 maj 2019 – 30 apr. 2020 · Inlämnad –
CHX Consulting ABHuvudarbetsställe
Brantvägen 9, 177 40 Järfälla
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556988-6269
Registreringsdatum
3 november 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.201 – Datakonsultverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.