Elinea Consulting AB
559103-3195Aktiebolagreg. 2017
Järfälla, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
528 tkr
Resultat efter fin. poster
484 tkr
Soliditet
81 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Fornvägen 18, 175 68 Järfälla
Postadress
Fornvägen 18, 175 68 Järfälla
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet inom IT.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 1 713 tkr | 1 032 tkr | – |
| 2020 | 1 738 tkr | 1 013 tkr | – |
| 2021 | 2 045 tkr | 1 260 tkr | 1 649 tkr |
| 2022 | 2 011 tkr | 1 204 tkr | 2 105 tkr |
| 2023 | 2 035 tkr | 1 208 tkr | 2 534 tkr |
| 2024 | 1 814 tkr | 869 tkr | 2 873 tkr |
| 2025 | 1 526 tkr | 809 tkr | 3 176 tkr |
| 2026 | 528 tkr | 484 tkr | 3 280 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 81,2 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal 91,7 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −65,4 % – branschmedian −1,4 %
Median för 27989 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 528 | 1 526 | 1 814 | 2 035 | 2 011 | 2 045 | 1 738 | 1 713 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 24 | – | – |
| Rörelseintäkter | 528 | 1 526 | 1 814 | 2 035 | 2 011 | 2 069 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 52 | 67 | 73 | 69 | 74 | 96 | – | – |
| Personalkostnader | −6 | 660 | 874 | 758 | 733 | 711 | – | – |
| Rörelsekostnader | 46 | 727 | 947 | 827 | 807 | 807 | – | – |
| Rörelseresultat | 482 | 800 | 867 | 1 208 | 1 204 | 1 262 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 9 | 1 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | 0 | 0 | 0 | 2 | – | – |
| Finansiella poster | 2 | 9 | 1 | 0 | −0 | −2 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 484 | 809 | 869 | 1 208 | 1 204 | 1 260 | 1 013 | 1 032 |
| Bokslutsdispositioner | 56 | −20 | −55 | −308 | −302 | −316 | – | – |
| Resultat före skatt | 540 | 788 | 814 | 900 | 902 | 944 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 122 | 172 | 179 | 191 | 187 | 203 | – | – |
| Årets resultat | 418 | 616 | 634 | 709 | 715 | 740 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 790 | 3 754 | 3 654 | 3 254 | 501 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 4 790 | 3 754 | 3 654 | 3 254 | 501 | 0 | – | – |
| Kundfordringar | 456 | 0 | 468 | 486 | 492 | 456 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 508 | 78 | 529 | 501 | 492 | 456 | – | – |
| Kassa och bank | 398 | 1 354 | 772 | 874 | 2 823 | 2 598 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 905 | 1 431 | 1 301 | 1 375 | 3 315 | 3 054 | – | – |
| Summa tillgångar | 5 695 | 5 185 | 4 954 | 4 628 | 3 816 | 3 054 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 812 | 2 510 | 2 189 | 1 775 | 1 339 | 859 | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 230 | 3 126 | 2 823 | 2 484 | 2 055 | 1 599 | – | – |
| Eget kapital | 3 280 | 3 176 | 2 873 | 2 534 | 2 105 | 1 649 | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 693 | 1 749 | 1 729 | 1 673 | 1 365 | 1 063 | – | – |
| Leverantörsskulder | 2 | 1 | 1 | 2 | 4 | 2 | – | – |
| Skatteskulder | 122 | – | – | 0 | 30 | 32 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 722 | 260 | 352 | 421 | 346 | 341 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 5 695 | 5 185 | 4 954 | 4 628 | 3 816 | 3 054 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 322 | 314 | 313 | 295 | 280 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 81,2 % | 88 % | 85,7 % | 83,5 % | 83,6 % | 81,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 125 % | 551 % | 369 % | 326 % | 959 % | 895 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 91,4 % | 52,4 % | 47,8 % | 59,4 % | 59,9 % | 61,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 91,7 % | 53 % | 47,9 % | 59,4 % | 59,9 % | 61,6 % | 58,3 % | 60,3 % |
| Omsättningstillväxt | −65,4 % | −15,9 % | −10,9 % | 1,2 % | −1,7 % | 17,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 12,7 % | 19,4 % | 22,1 % | 28 % | 34 % | 44,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 528 tkr | 1 526 tkr | 1 814 tkr | 2 035 tkr | 2 011 tkr | 2 045 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 4 790 tkr | 3 754 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 4 790 tkr | 3 754 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 1 036 tkr | 100 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 418 tkr | 616 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 418 tkr | 616 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −616 tkr | −634 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 616 tkr | 634 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 314 tkr | 313 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 3 280 tkr | 3 176 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 418 tkr | 616 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 314 tkr | 313 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 56 tkr | −20 tkr |
| Forslag disposition | 3 230 tkr | 3 126 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 908 tkr | 2 812 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 52 tkr | 78 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 585 tkr | 155 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 693 tkr | 1 749 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 13 tkr | 103 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 juli 2025 – 30 juni 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Elinea Consulting ABHuvudarbetsställe
Fornvägen 18, 175 68 Järfälla
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559103-3195
Registreringsdatum
3 mars 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.201 – Datakonsultverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.