Hattens Kök AB
559180-3886Aktiebolagreg. 2018
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−75 tkr
Soliditet
40 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Bellmansgatan 30, 754 26 Uppsala
Postadress
c/o Özcan Gulkale, Bellmansgatan 30, 754 26 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 4 468 tkr | 638 tkr | – |
| 2022 | 5 748 tkr | 397 tkr | 932 tkr |
| 2023 | 4 571 tkr | −481 tkr | 558 tkr |
| 2024 | 2 557 tkr | 974 tkr | 1 051 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −75 tkr | 368 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 40,1 % – branschmedian 42,8 %
Vinstmarginal – – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt −100 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15145 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 2 557 | 4 571 | 5 748 | 4 468 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 954 | 10 | 31 | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 3 511 | 4 580 | 5 779 | – |
| Handelsvaror | 0 | 855 | 1 888 | 2 207 | – |
| Övriga externa kostnader | 73 | 930 | 922 | 1 029 | – |
| Personalkostnader | 0 | 699 | 2 090 | 1 941 | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 45 | 161 | 156 | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 49 | – |
| Rörelsekostnader | 73 | 2 529 | 5 061 | 5 382 | – |
| Rörelseresultat | −73 | 982 | −480 | 397 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 0 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 9 | 1 | 0 | – |
| Finansiella poster | −2 | −9 | −1 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −75 | 974 | −481 | 397 | 638 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −450 | 107 | 0 | – |
| Resultat före skatt | −75 | 524 | −374 | 397 | – |
| Skatt på årets resultat | 8 | 31 | 0 | 71 | – |
| Årets resultat | −83 | 493 | −374 | 326 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 593 | 709 | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 593 | 709 | – |
| Varulager | – | 0 | 51 | 157 | – |
| Kundfordringar | – | 0 | 112 | 189 | – |
| Kortfristiga fordringar | 679 | 654 | 181 | 475 | – |
| Kassa och bank | 238 | 533 | 134 | 150 | – |
| Omsättningstillgångar | 917 | 1 187 | 366 | 782 | – |
| Summa tillgångar | 917 | 1 187 | 959 | 1 491 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 401 | 508 | 882 | 556 | – |
| Fritt eget kapital | 318 | 1 001 | 508 | 882 | – |
| Eget kapital | 368 | 1 051 | 558 | 932 | – |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 107 | – |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 74 | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 9 | 165 | 151 | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 33 | 37 | – |
| Kortfristiga skulder | 549 | 136 | 401 | 378 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 917 | 1 187 | 959 | 1 491 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 11 | 8 | 4 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 40,1 % | 88,5 % | 58,2 % | 68,2 % | – |
| Kassalikviditet | 167 % | 873 % | 79 % | 166 % | – |
| Rörelsemarginal | – | 38,4 % | −10,5 % | 6,9 % | – |
| Vinstmarginal | – | 38,1 % | −10,5 % | 6,9 % | 14,3 % |
| Omsättningstillväxt | −100 % | −44,1 % | −20,5 % | 28,7 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −22,7 % | 46,9 % | −66,9 % | 35 % | – |
| Omsättning per anställd | – | 232 tkr | 571 tkr | 1 437 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −83 tkr | 493 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −83 tkr | 493 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −493 tkr | 374 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat aterbetalning aktieagartillskott | 600 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 493 tkr | −374 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 368 tkr | 1 051 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −83 tkr | 493 tkr |
| Forandring eget kapital totalt aterbetalning aktieagartillskott | 600 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring overavskrivningar | – | 0 |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 0 | 0 |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 438 tkr | 438 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 83 tkr | 83 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 314 tkr | 310 tkr |
| Forslag disposition | 318 tkr | 1 001 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 318 tkr | 1 001 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 844 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 606 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | – | 0 |
| Lamnade koncernbidrag | 0 | 450 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 365 tkr | 344 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 539 tkr | 117 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Hattens Kök ABHuvudarbetsställe
Bellmansgatan 30, 754 26 Uppsala
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559180-3886
Registreringsdatum
16 november 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.