Matguilden Sverige AB
559393-2808Aktiebolagreg. 2022
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
6 151 tkr
Resultat efter fin. poster
−34 tkr
Soliditet
0 %
Anställda
6
Matguilden | Catering | Uppsala, Sweden
Boka catering eller läs mer om våra restauranger i Uppsala. Matguilden Sverige AB
matguilden.se
Adresser
Besöksadress
Håmö Gård, 755 92 Uppsala
Postadress
Håmö Gård, 755 92 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva restaurang- och cateringsverksamhet, konsult och utbildningsverksamhet inom restaurang och catering, samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | – | – | – |
| 2023 | 4 162 tkr | −61 tkr | 39 tkr |
| 2024 | 6 151 tkr | −34 tkr | 5 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 0,3 % – branschmedian 42,8 %
Vinstmarginal −0,5 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt 47,8 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15145 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 151 | 4 162 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 25 | – | – |
| Rörelseintäkter | 6 176 | 4 162 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 2 476 | 1 836 | – |
| Övriga externa kostnader | 1 158 | 510 | – |
| Personalkostnader | 2 402 | 1 762 | – |
| Av- och nedskrivningar | 155 | 79 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 25 | – |
| Rörelsekostnader | 6 191 | 4 211 | – |
| Rörelseresultat | −15 | −49 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 20 | 12 | – |
| Finansiella poster | −19 | −12 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −34 | −61 | – |
| Resultat före skatt | −34 | −61 | – |
| Årets resultat | −34 | −61 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 1 073 | 526 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 075 | 526 | – |
| Varulager | 89 | 110 | – |
| Kundfordringar | 85 | 8 | – |
| Kortfristiga fordringar | 142 | 106 | – |
| Kassa och bank | 228 | 41 | – |
| Omsättningstillgångar | 458 | 257 | – |
| Summa tillgångar | 1 534 | 784 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 14 | 75 | – |
| Fritt eget kapital | −20 | 14 | – |
| Eget kapital | 5 | 39 | – |
| Långfristiga skulder | 111 | 160 | – |
| Leverantörsskulder | 309 | 4 | – |
| Kortfristiga skulder | 1 418 | 585 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 534 | 784 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 6 | 5 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 0,3 % | 5 % | – |
| Kassalikviditet | 26 % | 25 % | – |
| Rörelsemarginal | −0,2 % | −1,2 % | – |
| Vinstmarginal | −0,5 % | −1,5 % | – |
| Omsättningstillväxt | 47,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −681,2 % | −157,6 % | – |
| Omsättning per anställd | 1 025 tkr | 832 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (32)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 3 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 3 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 3 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | −34 tkr | −61 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −34 tkr | −61 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 61 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −61 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | – | 75 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | – | 39 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | – | −61 tkr |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | – | 75 tkr |
| Forskott fran kunder | 35 tkr | 25 tkr |
| Forslag disposition | −20 tkr | 14 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −20 tkr | 14 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 29 tkr | 90 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 811 tkr | 271 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 948 tkr | 316 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 137 tkr | 45 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 632 tkr | 316 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 92 tkr | 45 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 89 tkr | 110 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 261 tkr | 255 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 358 tkr | 289 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 97 tkr | 34 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 69 tkr | 289 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 63 tkr | 34 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 28 tkr | 8 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 518 tkr | 468 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 49 tkr | 49 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 111 tkr | 160 tkr |
| Tillgangar avsattningar skulder per typ | – | 160 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 507 tkr | 38 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 22 aug. 2022 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Matguilden Sverige ABHuvudarbetsställe
Håmö Gård, 755 92 Uppsala
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559393-2808
Registreringsdatum
22 augusti 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
- SNI 56.210 – Cateringverksamhet vid enskilda evenemang
- SNI 85.321 – Gymnasial yrkesutbildning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.