Nygren Restauranger AB
559420-7036Aktiebolagreg. 2023
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
8 143 tkr
Resultat efter fin. poster
−64 tkr
Soliditet
1 %
Anställda
9
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Väderkvarnsgatan 26, 753 29 Uppsala
Postadress
Väderkvarnsgatan 26, 753 29 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är restaurangrörelse-, catering och barverksamhet, servering av mat, alkohol och lättdrycker samt kurser i matlagning, import och grossistförsäljning av viner och matvaror och därmed jämförlig verksamhet. Konsultverksamhet, med inriktning på mat, dryck och restaurang gentemot privatpersoner som företag och därmed jämförlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2023 | – | – | – |
| 2023 | 12 tkr | −23 tkr | 25 tkr |
| 2024 | 3 616 tkr | −619 tkr | 26 tkr |
| 2025 | 8 143 tkr | −64 tkr | 26 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 1,3 % – branschmedian 42,8 %
Vinstmarginal −0,8 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt 125,2 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15145 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 143 | 3 616 | 12 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 137 | 61 | – | – |
| Rörelseintäkter | 8 280 | 3 677 | 12 | – |
| Handelsvaror | 2 670 | 1 378 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 174 | 1 573 | 32 | – |
| Personalkostnader | 3 412 | 1 287 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 77 | 55 | 3 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 2 | – | – |
| Rörelsekostnader | 8 332 | 4 295 | 35 | – |
| Rörelseresultat | −52 | −618 | −23 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 3 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 14 | 3 | 0 | – |
| Finansiella poster | −11 | −2 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −64 | −619 | −23 | – |
| Resultat före skatt | −64 | −619 | −23 | – |
| Årets resultat | −64 | −619 | −23 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 292 | 267 | 84 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 354 | 354 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 646 | 621 | 84 | – |
| Varulager | 317 | 209 | – | – |
| Kundfordringar | 55 | 53 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 204 | 235 | 23 | – |
| Kassa och bank | 863 | 392 | 10 | – |
| Omsättningstillgångar | 1 385 | 836 | 34 | – |
| Summa tillgångar | 2 031 | 1 456 | 118 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 48 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 64 | 620 | 23 | – |
| Fritt eget kapital | 1 | 1 | 0 | – |
| Eget kapital | 26 | 26 | 25 | – |
| Långfristiga skulder | 377 | 452 | – | – |
| Leverantörsskulder | 400 | 486 | – | – |
| Skatteskulder | 24 | 6 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 628 | 979 | 93 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 031 | 1 456 | 118 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 9 | 5 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 1,3 % | 1,8 % | 21,3 % | – |
| Kassalikviditet | 66 % | 64 % | 36 % | – |
| Rörelsemarginal | −0,6 % | −17,1 % | −193,9 % | – |
| Vinstmarginal | −0,8 % | −17,1 % | −191,7 % | – |
| Omsättningstillväxt | 125,2 % | 30 033,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −248,4 % | −2 419,8 % | −93 % | – |
| Omsättning per anställd | 905 tkr | 723 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 354 tkr | 354 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −64 tkr | −619 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −64 tkr | −619 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 619 tkr | 23 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −619 tkr | −23 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 64 tkr | 620 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 26 tkr | 26 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −64 tkr | −619 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 64 tkr | 620 tkr |
| Forskott fran kunder | 12 tkr | 11 tkr |
| Forslag disposition | 601 | 598 |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 601 | 598 |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 128 tkr | 132 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 292 tkr | 267 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 420 tkr | 322 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 128 tkr | 55 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 15 tkr | 12 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 113 tkr | 247 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 77 tkr | 55 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 4 tkr | 3 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 317 tkr | 209 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 21 tkr | 50 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 550 tkr | 244 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 377 tkr | 452 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 642 tkr | 232 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 nov. 2024 – 31 okt. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 nov. 2023 – 31 okt. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 3 feb. 2023 – 31 okt. 2023 · Inlämnad –
Nygren Restauranger ABHuvudarbetsställe
Väderkvarnsgatan 26, 753 29 Uppsala
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559420-7036
Registreringsdatum
3 februari 2023
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.