Restaurang Lindbacken AB
559419-0414Aktiebolagreg. 2023
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
4 938 tkr
Resultat efter fin. poster
−234 tkr
Soliditet
1 %
Anställda
4
Restaurang Lindbacken
restauranglindbacken.se
Adresser
Besöksadress
Kungsgatan 111, 753 18 Uppsala
Postadress
c/o Suum Ekonomi & Invest Ab, Kungsgatan 111, 753 18 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva restaurangverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2023 | – | – | – |
| 2023 | 1 718 tkr | −409 tkr | 24 tkr |
| 2024 | 4 670 tkr | −582 tkr | 20 tkr |
| 2025 | 4 938 tkr | −234 tkr | 19 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 1,1 % – branschmedian 42,8 %
Vinstmarginal −4,7 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt 5,7 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15145 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 938 | 4 670 | 1 718 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 34 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 4 972 | 4 670 | 1 718 | – |
| Handelsvaror | 1 320 | 1 252 | 702 | – |
| Övriga externa kostnader | 2 002 | 1 994 | 655 | – |
| Personalkostnader | 1 559 | 1 677 | 716 | – |
| Av- och nedskrivningar | 320 | 313 | 54 | – |
| Rörelsekostnader | 5 201 | 5 236 | 2 127 | – |
| Rörelseresultat | −228 | −566 | −408 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 6 | 17 | 1 | – |
| Finansiella poster | −6 | −16 | −1 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −234 | −582 | −409 | – |
| Resultat före skatt | 1 | 3 | 1 | – |
| Skatt på årets resultat | 2 | 7 | 2 | – |
| Årets resultat | −1 | −4 | −1 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 1 144 | 1 464 | 1 488 | – |
| Anläggningstillgångar | 1 144 | 1 464 | 1 488 | – |
| Varulager | 189 | 146 | – | – |
| Kundfordringar | 64 | 0 | 1 | – |
| Kortfristiga fordringar | 289 | 155 | 265 | – |
| Kassa och bank | 183 | 70 | 152 | – |
| Omsättningstillgångar | 660 | 371 | 417 | – |
| Summa tillgångar | 1 805 | 1 835 | 1 905 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | −5 | −1 | – | – |
| Fritt eget kapital | −6 | −5 | −1 | – |
| Eget kapital | 19 | 20 | 24 | – |
| Leverantörsskulder | 239 | 679 | 893 | – |
| Kortfristiga skulder | 1 785 | 1 815 | 1 881 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 805 | 1 835 | 1 905 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 4 | 5 | 5 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 1,1 % | 1,1 % | 1,3 % | – |
| Kassalikviditet | 26 % | 12 % | 22 % | – |
| Rörelsemarginal | −4,6 % | −12,1 % | −23,8 % | – |
| Vinstmarginal | −4,7 % | −12,5 % | −23,8 % | – |
| Omsättningstillväxt | 5,7 % | 171,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −3,2 % | −20,2 % | −3,5 % | – |
| Omsättning per anställd | 1 235 tkr | 934 tkr | 344 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (27)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −617 | −4 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 235 tkr | 585 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −617 | −4 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 4 tkr | 844 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −4 tkr | −844 |
| Forandring eget kapital totalt | 19 tkr | 20 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −617 | −4 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 371 tkr | 418 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 465 tkr | 465 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 94 tkr | 47 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 246 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 47 tkr | 42 tkr |
| Forskott fran kunder | – | 0 |
| Forslag disposition | −6 tkr | −5 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −6 tkr | −5 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 179 tkr | 118 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 773 tkr | 1 046 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 365 tkr | 1 365 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 592 tkr | 319 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 43 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 273 tkr | 271 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 189 tkr | 146 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 46 tkr | 37 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 160 tkr | 201 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 1 056 tkr | 725 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 330 tkr | 209 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 23 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Restaurang Lindbacken ABHuvudarbetsställe
Kungsgatan 111, 753 18 Uppsala
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559419-0414
Registreringsdatum
23 januari 2023
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.