Sobeit AB
556826-4625Aktiebolagreg. 2010
Järfälla, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
2 198 tkr
Resultat efter fin. poster
595 tkr
Soliditet
80 %
Anställda
1
So Be IT
Vi hjälper dig och dina utvecklare att skapa IT-lösningar med hög nytta och kvalitet. Kravanalys - Verksamhetsanalys Systemanalys - Lösningsarkitektur So Be IT ! bjorn@sobeit.se SoBeIT AB - Anton Johanssons väg 2 - 176 69 Järfälla - 0709313207
sobeit.se
Adresser
Besöksadress
Anton Johanssons Väg 2, 176 69 Järfälla
Postadress
Anton Johanssons Väg 2, 176 69 Järfälla
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom informationsteknologi och informationsbehandling, såsom verksamhetsanalys, kravhantering, systemutveckling och utbildning samt därmed förenlig verksamhet såsom att arrangera konferenser och workshops samt försäljning och reparation av IT- utrustning.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 1 632 tkr | 299 tkr | – |
| 2017 | 1 542 tkr | −4 tkr | – |
| 2018 | 1 813 tkr | 152 tkr | – |
| 2019 | 2 057 tkr | 361 tkr | 412 tkr |
| 2020 | 1 769 tkr | 94 tkr | 389 tkr |
| 2021 | 1 737 tkr | 238 tkr | 471 tkr |
| 2022 | 1 670 tkr | 230 tkr | 589 tkr |
| 2023 | 1 547 tkr | 69 tkr | 546 tkr |
| 2024 | 1 966 tkr | 516 tkr | 830 tkr |
| 2025 | 1 806 tkr | 571 tkr | 1 141 tkr |
| 2026 | 2 198 tkr | 595 tkr | 1 402 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 80,3 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal 27,1 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 21,7 % – branschmedian −1,4 %
Median för 27989 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 198 | 1 806 | 1 966 | 1 547 | 1 670 | 1 737 | 1 769 | 2 057 | 1 813 | 1 542 | 1 632 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 169 | 95 | 102 | 105 | 118 | 129 | 97 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 198 | 1 976 | 2 061 | 1 649 | 1 775 | 1 855 | 1 898 | 2 153 | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 15 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 473 | 528 | 630 | 660 | 715 | 777 | 726 | 578 | – | – | – |
| Personalkostnader | 1 125 | 992 | 983 | 939 | 826 | 816 | 1 053 | 1 357 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 1 | 32 | 32 | 32 | 32 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 598 | 1 535 | 1 612 | 1 600 | 1 573 | 1 625 | 1 810 | 1 967 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 599 | 441 | 449 | 49 | 202 | 231 | 88 | 187 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 15 | 134 | 53 | 20 | 28 | 10 | −2 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 19 | 0 | 0 | – | 0 | 3 | 8 | 5 | – | – | – |
| Finansiella poster | −5 | 129 | 67 | 20 | 28 | 7 | 6 | 174 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 595 | 571 | 516 | 69 | 230 | 238 | 94 | 361 | 152 | −4 | 299 |
| Bokslutsdispositioner | −126 | −76 | −122 | −32 | 8 | −65 | −8 | −100 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 468 | 495 | 394 | 37 | 238 | 173 | 87 | 261 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 107 | 109 | 89 | 20 | 59 | 42 | 29 | 70 | – | – | – |
| Årets resultat | 362 | 385 | 305 | 17 | 178 | 131 | 57 | 191 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 0 | 1 | 33 | 65 | 97 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | – | 30 | 0 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 0 | 1 | 33 | 95 | 97 | – | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 225 | 399 | 163 | 409 | 406 | 419 | 192 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 192 | 530 | 419 | 256 | 497 | 517 | 507 | 320 | – | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 887 | 792 | 641 | 503 | 419 | 313 | 156 | 0 | – | – | – |
| Kassa och bank | 1 342 | 691 | 538 | 346 | 256 | 410 | 279 | 700 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 421 | 2 013 | 1 597 | 1 105 | 1 172 | 1 240 | 941 | 1 020 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 2 421 | 2 013 | 1 597 | 1 105 | 1 173 | 1 273 | 1 036 | 1 117 | – | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 991 | 705 | 476 | 479 | 361 | 289 | 282 | 171 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 352 | 1 091 | 780 | 496 | 539 | 421 | 339 | 362 | – | – | – |
| Eget kapital | 1 402 | 1 141 | 830 | 546 | 589 | 471 | 389 | 412 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 683 | 556 | 480 | 358 | 326 | 334 | 269 | 262 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 33 | 6 | 3 | 10 | 27 | 70 | 33 | 36 | – | – | – |
| Skatteskulder | 40 | 46 | 28 | 2 | 2 | 2 | 8 | 17 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 336 | 315 | 287 | 201 | 258 | 469 | 378 | 443 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 421 | 2 013 | 1 597 | 1 105 | 1 173 | 1 273 | 1 036 | 1 117 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 100 | 100 | 75 | 20 | 60 | 60 | 50 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 80,3 % | 78,6 % | 75,9 % | 75,1 % | 72,3 % | 57,8 % | 58,2 % | 55,5 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 721 % | 638 % | 558 % | 550 % | 454 % | 265 % | 249 % | 230 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 27,3 % | 24,4 % | 22,8 % | 3,2 % | 12,1 % | 13,3 % | 5 % | 9,1 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 27,1 % | 31,6 % | 26,3 % | 4,5 % | 13,8 % | 13,7 % | 5,3 % | 17,5 % | 8,4 % | −0,3 % | 18,3 % |
| Omsättningstillväxt | 21,7 % | −8,1 % | 27,1 % | −7,4 % | −3,9 % | −1,8 % | −14 % | 13,5 % | 17,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 25,8 % | 33,8 % | 36,7 % | 3,1 % | 30,3 % | 27,9 % | 14,8 % | 46,4 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 198 tkr | 1 806 tkr | 1 966 tkr | 1 547 tkr | 1 670 tkr | 869 tkr | 885 tkr | 1 029 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 362 tkr | 385 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 362 tkr | 385 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −385 tkr | −305 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 385 tkr | 305 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 100 tkr | 75 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −126 tkr | −76 tkr |
| Forslag disposition | 1 352 tkr | 1 091 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 252 tkr | 991 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 59 tkr | 93 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter | – | 0 |
| Hyresratter liknande rattigheter anskaffningsvarden | – | 0 |
| Hyresratter liknande rattigheter avskrivningar | – | 0 |
| Hyresratter liknande rattigheter forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 160 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 160 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 381 | 44 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 887 tkr | 792 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 238 tkr | 238 tkr |
| Periodiseringsfonder | 683 tkr | 556 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | −769 | −4 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 132 tkr | 169 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 26 tkr | 26 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 maj 2019 – 30 apr. 2020 · Inlämnad –
Sobeit ABHuvudarbetsställe
Anton Johanssons Väg 2, 176 69 Järfälla
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556826-4625
Registreringsdatum
19 november 2010
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.201 – Datakonsultverksamhet
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.