Sven-Olof Nyman medicinsk ingenjör AB
556677-5291Aktiebolagreg. 2005
Falkenberg, Hallands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
16 tkr
Resultat efter fin. poster
8 tkr
Soliditet
92 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Felix Gränd 12, 311 34 Falkenberg
Postadress
Felix Gränd 12, 311 34 Falkenberg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska syssla med utveckling av medicintekniska produkter, framtagning av registreringsunderlag, utbildningsmaterial och bruksanvisningar, riskhantering, omvärldsbevakning, utbildnings- och konsultverksamhet inom medicinteknisk säkerhet och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 72 tkr | 2 tkr | – |
| 2017 | 17 tkr | −28 tkr | – |
| 2018 | 11 tkr | −13 tkr | 85 tkr |
| 2019 | 25 tkr | 9 tkr | 94 tkr |
| 2020 | 9 tkr | −5 tkr | 89 tkr |
| 2021 | 14 tkr | −0 tkr | 89 tkr |
| 2022 | 14 tkr | −6 tkr | 82 tkr |
| 2023 | 17 tkr | 6 tkr | 88 tkr |
| 2024 | 38 tkr | 28 tkr | 114 tkr |
| 2025 | 16 tkr | 8 tkr | 121 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 91,8 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal 50 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −57,9 % – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 16 | 38 | 17 | 14 | 14 | 9 | 25 | 11 | 17 | 72 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 40 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 16 | 38 | 17 | 15 | 14 | 10 | 65 | 11 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | 0 | 40 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 10 | 12 | 11 | 21 | 14 | 15 | 16 | 24 | – | – |
| Rörelsekostnader | 10 | 12 | 11 | 21 | 14 | 15 | 56 | 24 | – | – |
| Rörelseresultat | 6 | 27 | 6 | −6 | −0 | −5 | 9 | −13 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 1 | 0 | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 2 | 1 | 0 | – | – | 0 | −0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 8 | 28 | 6 | −6 | −0 | −5 | 9 | −13 | −28 | 2 |
| Resultat före skatt | 8 | 28 | 6 | −6 | −0 | −5 | 9 | −13 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 2 | 2 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 6 | 26 | 6 | −6 | −0 | −5 | 9 | −13 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 50 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 129 | 123 | 98 | 91 | 93 | 93 | 100 | 95 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 131 | 124 | 98 | 91 | 93 | 93 | 150 | 95 | – | – |
| Summa tillgångar | 131 | 124 | 98 | 91 | 93 | 93 | 150 | 95 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 14 | −12 | −18 | −11 | −11 | −6 | −15 | −2 | – | – |
| Fritt eget kapital | 21 | 14 | −12 | −18 | −11 | −11 | −6 | −15 | – | – |
| Eget kapital | 121 | 114 | 88 | 82 | 89 | 89 | 94 | 85 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | – | 0 | 51 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | 4 | 2 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 11 | 9 | 9 | 9 | 5 | 4 | 56 | 10 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 131 | 124 | 98 | 91 | 93 | 93 | 150 | 95 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 91,8 % | 92,6 % | 90,4 % | 90,5 % | 94,9 % | 95,5 % | 62,9 % | 89,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 1 218 % | 1 344 % | 1 046 % | 1 056 % | 1 976 % | 2 203 % | 270 % | 977 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 38,6 % | 69,8 % | 34,8 % | −43,3 % | −1,5 % | −61,1 % | 35,9 % | −117,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 50 % | 73,7 % | 35,3 % | −43,3 % | −1,5 % | −55,6 % | 36 % | −118,2 % | −164,7 % | 2,8 % |
| Omsättningstillväxt | −57,9 % | 123,5 % | 21,4 % | 0 % | 55,6 % | −64 % | 127,3 % | −35,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 5,1 % | 22,7 % | 6,8 % | −7,5 % | −0,2 % | −6,2 % | 9,5 % | −15,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (9)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 6 tkr | 26 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 6 tkr | 26 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −26 tkr | −6 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 26 tkr | 6 tkr |
| Forslag disposition | 21 tkr | 14 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 21 tkr | 14 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 tkr | 639 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 720 | 720 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 7 tkr | 7 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 sep. 2018 – 31 aug. 2019 · Inlämnad –
Sven-Olof Nyman medicinsk ingenjör ABHuvudarbetsställe
Felix Gränd 12, 311 34 Falkenberg
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556677-5291
Registreringsdatum
9 mars 2005
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Falkenberg, Hallands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.122 – Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
- SNI 85.400 – Universitets- eller högskoleutbildning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.