Toros De Obra AB
559088-4689Aktiebolagreg. 2016
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2022Omsättning
49 012 tkr
Resultat efter fin. poster
11 509 tkr
Soliditet
62 %
Anställda
38
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Henriksdalsallén 24 A Lgh 1105, 120 71 Stockholm
Postadress
Henriksdalsallén 24 A Lgh 1105, 120 71 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska idka småbyggverksamhet, rivning, sanering, lokalvård, håltagning.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 23 931 tkr | 6 077 tkr | – |
| 2020 | 25 904 tkr | 6 669 tkr | – |
| 2021 | 27 513 tkr | 3 289 tkr | 3 330 tkr |
| 2022 | 49 012 tkr | 11 509 tkr | 6 945 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 61,6 % – branschmedian 53,2 %
Vinstmarginal 23,5 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 78,1 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37696 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 49 012 | 27 513 | 25 904 | 23 931 |
| Övriga rörelseintäkter | 128 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 49 140 | 27 513 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 5 004 | 2 300 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 9 153 | 5 204 | – | – |
| Personalkostnader | 23 224 | 16 498 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 242 | 214 | – | – |
| Rörelsekostnader | 37 624 | 24 216 | – | – |
| Rörelseresultat | 11 517 | 3 297 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 7 | 9 | – | – |
| Finansiella poster | −7 | −9 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 11 509 | 3 289 | 6 669 | 6 077 |
| Bokslutsdispositioner | −2 900 | −888 | – | – |
| Resultat före skatt | 8 609 | 2 401 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 1 794 | 509 | – | – |
| Årets resultat | 6 816 | 1 892 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 787 | 759 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 605 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 3 392 | 759 | – | – |
| Kundfordringar | 6 161 | 2 325 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 7 535 | 2 975 | – | – |
| Kassa och bank | 10 454 | 8 031 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 17 989 | 11 006 | – | – |
| Summa tillgångar | 21 381 | 11 765 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 80 | 1 388 | – | – |
| Fritt eget kapital | 6 895 | 3 280 | – | – |
| Eget kapital | 6 945 | 3 330 | – | – |
| Obeskattade reserver | 7 836 | 4 935 | – | – |
| Leverantörsskulder | 832 | 310 | – | – |
| Skatteskulder | 813 | 283 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 6 600 | 3 500 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 21 381 | 11 765 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 38 | 29 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 5 000 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 61,6 % | 61,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 273 % | 314 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 23,5 % | 12 % | – | – |
| Vinstmarginal | 23,5 % | 12 % | 25,7 % | 25,4 % |
| Omsättningstillväxt | 78,1 % | 6,2 % | 8,3 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 98,1 % | 56,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 290 tkr | 949 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (30)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 59 tkr | 109 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 6 816 tkr | 1 892 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 6 816 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 892 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 892 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 3 200 tkr | – |
| Forandring overavskrivningar | 50 tkr | −64 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −2 951 tkr | −824 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 2 605 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 6 895 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 895 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 1 020 tkr | 183 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 710 tkr | 681 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 203 tkr | 958 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 494 tkr | 277 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 245 tkr | 698 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 216 tkr | 185 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 52 tkr | 78 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 158 tkr | 158 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 106 tkr | 80 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | – | 70 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 26 tkr | 30 tkr |
| Medel disponera | 6 895 tkr | – |
| Odefinierat begrepp monetart | 5 000 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 354 tkr | 467 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 822 tkr | 507 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar | 25 tkr | 0 |
| Periodiseringsfonder | 7 777 tkr | 4 826 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 0 | 20 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 4 133 tkr | 2 380 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Toros De Obra ABHuvudarbetsställe
Henriksdalsallén 24 A Lgh 1105, 120 71 Stockholm
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559088-4689
Registreringsdatum
2 december 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.110 – Rivning av hus och byggnader
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.