Värmdö sanering AB
559491-7238Aktiebolagreg. 2024
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 470 tkr
Resultat efter fin. poster
593 tkr
Soliditet
52 %
Anställda
5
varmdosanering.se
varmdosanering.se
Adresser
Besöksadress
Pollargatan 3, 120 71 Stockholm
Postadress
c/o Ameur Khenifar, Pollargatan 3, 120 71 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget bedriver rivningsarbeten och saneringstjänster inom byggsektorn. Vi erbjuder omfattande och professionella tjänster för rivning av byggnader och andra byggkonstruktioner, asbestsanering och skadesanering av byggnader.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2025 | 3 470 tkr | 593 tkr | 373 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 52,3 % – branschmedian 53,2 %
Vinstmarginal 17,1 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 2,7 %
Median för 37696 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 |
|---|---|
| Nettoomsättning | 3 470 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 |
| Rörelseintäkter | 3 470 |
| Råvaror och förnödenheter | 25 |
| Övriga externa kostnader | 668 |
| Personalkostnader | 2 105 |
| Av- och nedskrivningar | 76 |
| Rörelsekostnader | 2 873 |
| Rörelseresultat | 597 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 4 |
| Finansiella poster | −4 |
| Resultat efter finansiella poster | 593 |
| Bokslutsdispositioner | −150 |
| Resultat före skatt | 443 |
| Skatt på årets resultat | 95 |
| Årets resultat | 348 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 |
|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 274 |
| Anläggningstillgångar | 274 |
| Kundfordringar | 333 |
| Kortfristiga fordringar | 368 |
| Kassa och bank | 300 |
| Omsättningstillgångar | 668 |
| Summa tillgångar | 942 |
| Aktiekapital | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 |
| Fritt eget kapital | 348 |
| Eget kapital | 373 |
| Obeskattade reserver | 150 |
| Leverantörsskulder | 47 |
| Skatteskulder | 100 |
| Kortfristiga skulder | 419 |
| Summa eget kapital och skulder | 942 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 |
|---|---|
| Medelantal anställda | 5 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 |
|---|---|
| Soliditet | 52,3 % |
| Kassalikviditet | 160 % |
| Rörelsemarginal | 17,2 % |
| Vinstmarginal | 17,1 % |
| Omsättningstillväxt | – |
| Avkastning på eget kapital | 93,3 % |
| Omsättning per anställd | 694 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (14)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 |
|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 348 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 348 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −150 tkr |
| Forslag disposition | 348 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 348 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 274 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 349 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 76 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 349 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 76 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 36 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 77 tkr |
| Periodiseringsfonder | 150 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 195 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 30 juli 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Värmdö sanering ABHuvudarbetsställe
Pollargatan 3, 120 71 Stockholm
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559491-7238
Registreringsdatum
30 juli 2024
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.110 – Rivning av hus och byggnader
- SNI 81.221 – Rengöring av byggnader
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.